עמותת מכבי קביליו יפו

נוסדה בשנת 2008 מתוך כוונה להקים מועדון ובית ספר לכדורגל, המבוססים על מורשתה וקהילתה של אגודה ציונית לספורט "מכבי יפו", שנוסדה בשנת 1949 על ידי יהודים יוצאי בולגריה כהמשכה של מכבי בולגריה.

 

אגודת "מכבי יפו" ההיסטורית (שפורקה בינתיים) הייתה לשם דבר בתולדות הספורט הישראלי ונחשבת עד היום לאחת האגודות הסימפטיות והמוערכות על ידי הציבור. לעובדה כי הקבוצה ייצגה את בני העדה הבולגרית ואת דרומה של העיר תל-אביב הייתה חשיבות ערכית, חינוכית ולאומית. ייחודה, כקולטת את אוכלוסיית יפו על גווניה השונים, הייתה בעלת מסר חינוכי אדיר.

 

מטרותיה העיקריות של העמותה הנן, חינוך ותרומה לקהילה, לדו-קיום ולנוער ביפו, טיפוח החינוך הרוחני והגופני, טיפוח הפרט והקבוצה באמצעות הספורט.

 

"חלון הראוה" של העמותה הנה הקבוצה הבוגרת, אשר בשלוש השנים הראשונות לפעילותה הצליחה להעפיל לליגה השלישית בישראל (ליגה א') ואף להשתתף בשלב שמינית הגמר של גביע המדינה. 

 

יחד עם זאת וחשוב מכך, לצד מחלקת הבוגרים מפעילה העמותה גם מחלקת נוער, הכוללת קבוצות נוער, נערים וילדים במסגרתם פעילים ילדים ובני נוער, יהודים וערבים כאחד, כאשר הכוונה היא להמשיך ולהרחיב את הפעילות מידי שנה.

 

אין לתאר את החשיבות אותה מייחסים קברניטי העמותה וחבריה לפעילות מחלקת הנוער, המהווה אבן שואבת לילדים ולבני נוער צעירים ומוקד לפעילות חברתית ממדרגה ראשונה ביפו ובסביבתה, על כל המשתמע מכך. כידוע, אזור יפו רווי אוכלוסיות קשות יום, בני מיעוטים ועולים חדשים. העמותה שמה לה למטרה עיקרית לפעול דווקא בקרב נוער יהודי ערבי, ללא כל אפליה ובקרב נוער בסיכון, על מנת לקדם ילדים ונערים הזקוקים לתמיכה ולמסגרת משמעותית בחייהם.

 

קשה להפריז בחשיבותה של פעילות חברתית, אשר מטרתה הנה ניתובם של ילדים ובני נוער, יהודים וערבים יחד, ובפרט אלה המתקשים למצוא את דרכם במסגרות החינוך הרגילות, אל תוך מסגרת משותפת ואטרקטיבית דוגמת מועדון כדורגל, תוך הקניית ערכים של דו-קיום בכבוד לצד השגיות, מחויבות, למידה, שייכות, משמעת עצמית, עצמאות ורצינות. 

 

זאת לדעת, פעילות בית הספר לכדורגל ומחלקת הנוער של העמותה דורשת משאבים רבים על מנת שניתן יהיה לממן את רכישת הציוד לילדים (ביגוד, נעלי כדורגל ותיק ציוד), שכר המדריכים, ציוד ספורט (כדורים, שערים ועזרים נלווים), עלות השימוש במגרש, הסעות למשחקים ועוד כהנה וכהנה הוצאות.   

 

עיקר התמיכה הכספית בפעילות העמותה מגיעה ממקורות פרטיים, כאשר התמיכה הממסדית הנה שולית. יתרה מזאת, פעילות כל חברי העמותה ומנהליה נעשית בהתנדבות מלאה ומתוך שליחות.